You are analyzing historic unit costs for 18'' Class 5 reinforced concrete pipe is a database. The unit costs include all costs-material, labor, equipment, and other, for the excavation, bedding, pipe and backfill. Refer to the following table:
What is the median unit cost?
The median cost is found by ordering the unit costs and selecting the middle value. The ordered costs are:
$26.78, $34.50, $37.30, $40.00, $46.59, $55.00, $55.00, $65.00, $75.00
Since there are nine data points, the fifth value in this list is the median:
C . $40.00 is the median unit cost.
Eliz
3 months agoCharlene
3 months agoLazaro
3 months agoRosalind
3 months agoRosendo
2 months agoChrista
2 months agoKathryn
3 months agoBulah
2 months agoGoldie
2 months agoArthur
2 months agoMerlyn
3 months agoRosamond
3 months agoAracelis
3 months agoAshlyn
2 months agoAdelaide
2 months agoKeneth
2 months agoMisty
3 months ago